Wyszukaj na stronie:
STRONA GŁÓWNAPLANOWANIE CIĄŻYCIĄŻABADANIA W CIĄŻYDZIECKORODZINAKONTAKT
Login:
Hasło:
Zarejestruj się
Zdrowie

Zakrzepica w ciąży

 

W Polsce zakrzepicę diagnozuje się rocznie u 150 tysięcy pacjentów.  Zakrzepica to choroba bardzo podstępna, tym trudniejsza do zdiagnozowania, że często atakuje organizm nie dając żadnych znaków swego istnienia. Pomimo tego, że choroba ta przebiega często bezobjawowo, jest ona bardzo groźna. Gdy zaatakuje, potrafi uśmiercić człowieka w zaledwie kilka sekund!

 

Czy wiesz, że zakrzepica dotyczy niemal KAŻDEJ Z NAS? Choroba ta spowodowana jest zaburzeniami krzepliwości krwi, w wyniku czego dochodzi do powstania zakrzepów, które zamykają światła naczyń  krwionośnych, co zaburza lub wręcz całkowicie uniemożliwia przepływ krwi w żyłach i tętnicach. Tworzące się w żyłach zakrzepy mogą być groźne nie tylko dla naszego zdrowia ale wręcz życia! Należy ona również do najczęstszych powikłań ciąży i połogu.  Zator tętnicy płucnej jest częstą przyczyną zgonu ciężarnych. Rzeczywista częstość występowania choroby zakrzepowo-zatorowej u kobiet ciężarnych nie jest znana, ale z wiarygodnych obserwacji wynika, że jest ono większe niż u kobiet nie będących w ciąży

W krajach rozwiniętych zakrzepica w ciąży stanowi główną (choć nieczęstą) przyczynę umierania kobiet ciężarnych. Badania wykazują zwiększone ryzyko zachorowania na zakrzepicę u kobiet po cesarskim cięciu, w porównaniu z kobietami, które rodziły „siłami natury”. W czasie ciąży choroba zakrzepowo-zatorowa częściej rozwija się w odcinku biodrowo-udowym żył głębokich, w związku z czym większe jest ryzyko wystąpienia zatoru na tym odcinku. To dlatego u 90% kobiet ewentualne objawy występują tylko na lewej nodze. Prawdopodobnie przez całą ciążę ryzyko wystąpienia choroby zakrzepowo- zatorowej jest takie samo.

 Zakrzepica w ciąży jest chorobą bardzo podstępną, często przebiegającą bezobjawowo. U kobiet ciężarnych jej diagnostyka jest jeszcze trudniejsza ponieważ u tej grupy występują często objawy przypominające te, które mogą wskazywać na chorobę zakrzepowo-zatorową a w ogóle z nią nie związane.

Takimi objawami są m.in.:
  • Ból i obrzęk kończyn dolnych
  • Duszność w klatce piersiowej
  • Ból w klatce piersiowej

 

Ponadto u kobiet ciężarnych wstępuje ucisk macicy na żyły biodrowe, który może stać się przyczyną fałszywego badania w celu zdiagnozowania zakrzepicy. Nie wskazane są także badania narażające płód na promieniowanie jonizujące. Najważniejsze w przypadku wystąpienia zakrzepicy w ciąży jest szybka diagnoza i szybkie podjęcie skutecznego leczenia. Leczenie zakrzepicy u ciężarnych polega np. na podaniu leków przeciwzakrzepowych –heparyny- w postaci zastrzyku w  brzuch . Leki te są bezpieczne dla płodu ponieważ nie przechodzą przez łożysko.

Więcej na temat zakrzepicy w ciąży...

Na rynku dostępne jest badanie diagnostyczne pozwalające ustalić ryzyko zachorowania na chorobę zakrzepowo-zatorową. W badaniu wykonuje się analizę mutacji genów kodujących czynnik V oraz czynnik II (protrombinę) krzepnięcia krwi. Do badania wystarczy pobrać wymaz z wewnętrznej strony policzka (tzw. „ślina”), który następnie poddaje się szczegółowej analizie laboratoryjnej. Takie badanie daje nam informację czy jesteśmy w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania. Jeśli okaże się, że tak  powinnaś zostać otoczona stałą opieką lekarską.

 

Zakrzepica

 

  • Możliwość odbycia bezpłatnej konsultacji ze specjalistą badań genetycznych.
  • Materiały informacyjne na temat danego schorzenia, metod diagnozy. 
  • Pomoc w znalezieniu specjalisty zajmującego się leczenie danego schorzenia.

 

Więcej informacji na temat badania zakrzepicy w ciąży możesz uzyskać na bezpłatnej infolinii : 800 007 771, lub też pod numerem (32) 445 34 26 oraz adresem e-mail: info@badaniaprenatalne.pl.