Wyszukaj na stronie:
STRONA GŁÓWNAPLANOWANIE CIĄŻYCIĄŻABADANIA W CIĄŻYDZIECKORODZINAKONTAKT
Login:
Hasło:
Zarejestruj się
Dziecko

Nietolerancja pokarmowa - celiakia

Celiakia jest schorzeniem stosunkowo rzadko diagnozowanym. Dzieje się tak za sprawą niecharakterystycznych objawów chorobowych. Oprócz dolegliwości związanych z układem pokarmowym osoby chore na celiakie mogą być ospałe, mieć problemy z koncentracją, mogą im doskwierać bóle głowy oraz innych części ciała. Tak naprawdę są to więc objawy, które świadczyć mogą o prawie każdej jednostce chorobowej. Dlatego też celiakia jest tak trudnym schorzeniem do zdiagnozowania.

 

Celiakia (choroba trzewna) jest schorzeniem występującym zarówno u dzieci jak i osób dorosłych, objawiającym się zaburzeniami trawienia oraz wchłaniania jelitowego. Podstawowe objawy, to: bóle brzucha, utrata apetytu, niedożywienie, apatia, a także szereg innych dolegliwości. Powodem występowania tych objawów jest nietolerancja białka zawartego w zbożach – glutenu.

Celiakia (choroba trzewna) nie jest bynajmniej alergią, choć bardzo często jest za nią mylnie uważana. Jest trwającą przez całe życie pacjenta immunologiczną chorobą o podłoży genetycznym. Jej główną cechą charakterystyczną jest nietolerancja glutenu, czyli innymi słowy białka zapasowego stanowiącego istotny składnik zbóż występujących w Europie takich jak pszenica, żyto, jęczmień czy też owies. Działający w sposób toksyczny gluten prowadzi do zaniku kosmków jelitowych jelita cienkiego (maleńkich wypustków błony śluzowej, których zadaniem jest zwiększenie jego powierzchni oraz przede wszystkim wchłanianie składników pokarmowych).  Efektem tego jest nie wchłanianie pokarmu, które prowadzi do różnych objawów klinicznych. 

Skąd się bierze celiakia (choroba trzewna)?

Istnieje kilka hipotez tłumaczących wystąpienie choroby trzewnej, niemniej jednak jest ona schorzeniem o niewątpliwym dużym udziale predyspozycji genetycznych. Udowodniono, że u pacjentów z celiakią oraz u ich najbliższych krewnych znamiennie częściej występują pewne typy tzw. antygenów zgodności tkankowej. Jeżeli u Twojego dziecka lub u Ciebie istnieje silne podejrzenie celiakii możesz wykonać badanie genetyczne, które w większości przypadków jest w stanie potwierdzić lub wykluczyć chorobę - około 90-95% chorych na celiakię ma typowy układ genów predysponujący do choroby.

 Więcej informacji na temat celiakii.... 

Diagnostyka celiakii (choroby trzewnej)

Celiakia należy do grupy schorzeń stosunkowo rzadko rozpoznawalnych. Dzieje się tak z uwagi na rozproszone, charakterystyczne dla wielu jednostek chorobowych objawy jak i również mała świadomość powszechności zachorowań na Celiakię także w wieku dojrzałym.

Jeżeli u Twojego dziecka lub u Ciebie istnieje silne podejrzenie celiakii możesz wykonać badanie genetyczne, które w większości przypadków jest w stanie potwierdzić lub wykluczyć chorobę - około 90-95% chorych na celiakię ma typowy układ genów predysponujący do choroby. Choć u 15-20% zdrowych ludzi także jest nosicielem tego układu genów i badanie genetyczne nie zawsze daje 100% pewność (żadne badanie w kierunku diagnostyki celiakii jej nie daje), to jest ono przesłanką wzmacniającą podejrzenie celiakii i pozwala podjąć odpowiednie kroki.

Stwierdzenie obecności alleli HLA świadczących o predyspozycjach do choroby trzewnej pomaga wykluczyć zagrożenie celiakii oraz umożliwia rozpoznanie osób zagrożonych tą chorobą. Badanie takie jest szczególnie zalecane członkom rodziny chorego, osobą z grupy podwyższonego ryzyka oraz w przypadku niepewnego lub brakującego miana przeciwciał (np. pacjenci z niedoborem immunoglobuliny A!).

Więcej informacji na temat badania celiakii...

Wskazania do wykonania badania genetycznego w kierunku diagnostyki Celiakii:

  • kliniczne podejrzenie celiakii
  • krewni pierwszego i drugiego stopnia osób chorych na celiakii
  • choroby powiązane z celiakią
  • częste występowanie celiakii w rodzinie
  • w celu kontroli przebiegu choroby lub działania leczenia dietetycznego

Celiakia - nietolerancja pokarmowa 

pobierz rozszerzony materiał informacyjny w formacie PDF

 

Gdzie można wykonać badanie?

Badanie, o którym czytasz można wykonać w certyfikowanym laboratorium genetycznym testDNA istniejącym na rynku od 2003 roku. Należy ono do czołówki firm wykonujących badania genetyczne. Klienci testDNA oprócz samego testu otrzymują od nas również:

  • Możliwość odbycia bezpłatnej konsultacji ze specjalistą badań genetycznych.
  • Materiały informacyjne na temat danego schorzenia, metod diagnozy. 
  • Pomoc w znalezieniu specjalisty zajmującego się leczenie danego schorzenia.


Więcej informacji  na temat procedur oraz certyfikatów firmy testDNA znajdziesz bezpośrednio na stronie internetowej www.testdna.pl

 

   PAMIĘTAJ - NAJWAŻNIEJSZE JEST ZDROWIE TWOJE I TWOJEGO DZIECKA!

 

GDZIE SZUKAĆ INFORMACJI

Więcej informacji na temat diagnostyki celiakii  możesz uzyskać na bezpłatnej infolinii : 800 007 771, lub też pod numerem (32) 445 34 26 oraz adresem e-mail: info@badaniaprenatalne.pl.