Wyszukaj na stronie:
STRONA GŁÓWNAPLANOWANIE CIĄŻYCIĄŻABADANIA W CIĄŻYDZIECKORODZINAKONTAKT
Login:
Hasło:
Zarejestruj się
Planowanie ciąży

Niepłodność u mężczyzn

Niepłodność (bezpłodność) to problem, który dotyczy w takim samym stopniu mężczyzn jak kobiet. U mężczyzn główną przyczyną niepłodności jest mała ruchliwość plemników lub też niska jakość nasienia oraz urazy męskich narządów płciowych. Niepłodność u mężczyzn można skutecznie leczyć!

Przyczyny niepłodności u mężczyzn

Najczęstszą przyczyną niepłodności męskiej jest niska jakość nasienia – obniżona ilość plemników (poniżej 20 mln w ml. nasienia) lub też ich zmniejszona ruchliwość czy zmiany w budowie. Na taki stan rzecz wpływ mają m.in. choroby przenoszone drogą płciową lub też długotrwałe przegrzewanie jąder (obcisła, nieprzewiewana garderoba, częste korzystanie z sauny, spędzanie wielu godzin za kierownicą)


 

Czy wiesz, że aż ok. 40 % przypadków niepłodności u mężczyzn spowodowanych jest zmniejszoną produkcją spermy bądź gorszą jakością nasienia? Medycyna znalazła sposób, aby pomóc parom borykającym się z tym właśnie problemem.

Ubiquityna występuje w zasadzie w całym organizmie człowieka. Do niedawna pomniejszano jego rolę sądząc, iż działa ono jedynie wewnątrz komórek. Zewnątrzkomórkowe działanie tego białka opisał amerykański biolog komórkowy Peter Sutovsky wraz ze swoimi kolegami z Oregon Health Sciences University w Beaverton. Wyniki badań przeprowadzonych przez wyżej wymienionych naukowców opublikowane zostały w Journal of Cell Science. Otóż na zewnątrz komórek białko to odpowiedzialne jest za kontrolę jakości spermy. Sperma przed ejakulacją przechowywana jest w najądrzach, czyli tkance znajdującej się w pobliżu jąder. To właśnie tam odbywa się kontrola nasienia.

Plemniki gorszej jakości są "znakowane" przez ubiquitynę a potem niszczone. Dzięki temu rośnie ilość zdrowych plemników, które normalnie produkowane są w mniejszych ilościach. Badanie nasienia pod kątem zawartości ubiquityny umożliwi dokładną diagnostykę bezpłodność u mężczyzn.

Bardziej szczegółowe badania nad rolą ubiqityny być może pozwolą opracować męska pigułkę antykoncepcyjną. Będzie ona prawdopodobnie bezpieczniejsza i skuteczniejsza niż obecnie dostępne środki zapobiegające ciąży.

Przyczyną niepłodności u mężczyzn bywa także uszkodzenie jąder lub nasieniowodów w wyniku infekcji (np. rzeżączki) czy też urazu. Skutkiem tego może być brak dojrzałych plemników w nasieniu a w niektórych przypadkach nawet całkowita bezpłodność. Przyczyn niepłodności może być naprawdę wiele. Powodować ją mogą także nieprawidłowości w budowie narządów rozrodczych zarówno mężczyzn jak i kobiet, choroby układu rozrodczego a nawet takie schorzenia, które wydawać by się mogło, że nie powinny mieć żadnego wpływu na płodność (choroby serca, płuc, nerek). Dlatego też badania mające na celu ustalenie źródła problemu bywają bardzo żmudne i trzeba uzbroić się w cierpliwość.

Leczenie bezpłodności męskiej

Pierwszym krokiem w walce z niepłodnością u mężczyzn jest zmiana trybu życia. Czasami wystarczy zmienić pewne nawyki, czy też dietę lub zrezygnować z nałogów, aby móc cieszyć się zdrowym potomstwem.

Co szkodzi płodności mężczyzn

  • Siedzący tryb życia
  • Przegrzanie jąder
  • Nadmiar alkoholu
  • Szkodliwe warunki w pracy (np. zbyt wysoka temperatura)

Co pomaga płodności mężczyzny

  • aktywny wypoczynek
  • dieta niskotłuszczowa, bogata w owoce i warzywa
  • witaminy A, C, E oraz cynk - poprawiają jakość nasienia
W zależności od przyczyny bezpłodności u mężczyzn lekarz zaproponuje odpowiednią terapię.

Jeśli przyczyną niepłodnościsą zaburzenia hormonalne prowadzące do obniżenia ilości i ruchliwości plemników leczenie bezpłodności męskiej polega na podawaniu pacjentowi hormonów. Natomiast jeśli np. przyczyną trudności w wydaniu na świat potomka spowodowane są żylakami powrózka nasiennego wykonuje się zabieg ich usunięcia. Infekcje układu moczowo-płciowego spowodowane najczęściej bakteriami leczy się zwykle antybiotykami. Niedrożność nasieniowodów w niektórych przypadkach można usunąć operacyjnie.